Reportáž psaná v pivovaru
Pardubický pivovar
Pardubický pivovar přivítal na 19 Stolaňáků v chladné sobotě 9. listopadu. První otázka našeho průvodce byla:"Co od návštěvy očekáváte?" Teď už bychom uměli lépe odpovědět...
Naše prohlídka začala u pomníku sládka Aloise Šimonka, sládka, který je tvůrcem 19° piva Porter. Historie Akciového pivovaru v Pardubicích začala již v roce 1871, stavitelem pivovaru byl pan Štěpánek z Mladé Boleslavi. Historií pivovaru i historií vaření zlatavého moku nás provedl pan Ing. Blahoslav Lichevník. Již od jeho prvních slav bylo patrné, že rozumí tomu, o čem vypráví, a o pardubickém pivu vyprávěl s takovou jistotou, že jsme skutečně nabyli přesvědčení, že pivo je božským nápojem a pardubické pivo lékem na tělo i duši (o našich polechtaných chuťových pohárcích ani nemluvě).
Naše první kroky do pivovaru začaly ve staré části původní sladovny, která bude v budoucnu zbourána. Mohli jsme se podívat napůvodní technologický proces výroby piva a kromě toho, že bylo jasné, že byla práce nesmírně fyzicky náročná, bylo jasné, že stavitelé pivovaru měli pod čepicí. Viděli jsme jámy, ve kterých se máčel ječmen. A není ječmen jako ječmen! Ten sladovnický je náročný na pěstování a má jasně stanovené parametry, zejména bílkovin...
Pak jsme se přemístili "na humna", kde slad klíčí a hlavně se v něm mění jeho složení působením enzymů. Štěpí se škrobové a bílkovinné látky. Zde se ječmen rovnal, obracel, kypřil. Osahali jsme si i stroje, s jejichž pomocí se tyto fyzicky náročné práce vykonávaly - a prý to byly ponejvíce statné ženy! Podívejte se na kypřičku a "japonku".
I stará dlažba původního pivovaru je nádherná:
Následovala sušárna se zajímavým dopravníkem - a konečně jsme na vlastní oči viděli slad. A dokonce načouzený - a ochutnali Nakouřeného šviháka - tmavé pivo s příchutí uzeného.
Pak jsme se seznámili s dnešní technologií výroby piva - a to bylo něco - pojmy vystírací, rmutovací káď, výřivá, mladinová, scezovací... Způsoby čištění kádí, kvašení, ležácké tanky, druhy kvasinek, mimořádné postupy při výrobě českého piva, filtrování, stáčení (žargon "archa úmluvy", "cecky",...), balení, expedice. To pivo dá tolik práce!
Děkujeme Pavlovi Dvořáčkovi za zařízení bezvadné "nad" exkurze, řidiči Martinovi Skřivánkovi, který nás ochmelené odvezl i příteli panu Blahoslavovi Lichevníkovi, který nejen o pivu, ale i o filozofii života poutavě a zasvěceně povyprávěl.
Datum poslední aktualizace: 10. 11. 2019 20:30